Guatemala är ett fantastiskt land, både att resa runt i och för yoga, särskilt området runt Lake Atitlan som länge har lockat yogaälskare. Det är det perfekta stället för dig att åka till om du vill bli yogainstruktör.
Du kommer bo precis vid kanten av Lake Atitlan med utsikt över de omgivande vulkanerna och den vackra frodiga naturen. Tänk dig att du vaknar varje morgon till denna dramatiska och nästan paradisliknande utsikt innan du börjar dagen med en lugn morgonmeditation - låter inte så illa, eller hur? Detta är den perfekta platsen att öppna upp och slappna av ditt sinne samtidigt som du förbättrar dina yogakunskaper och hittar din egen väg som yogainstruktör.
Yogainstruktörutbildningen är ett 21-dagars program uppdelat i fyra delar om 4 dagar, med en ledig dag mellan varje. Varje morgon börjar med en lugn meditation i soluppgången, pranayama och asana. Detta följs av en ekologisk frukost för att ge bra näring åt din kropp innan du går vidare till dina dagliga utbildningar. Du kommer att lära dig teorin bakom yoga och helande metoder genom interaktiva workshops, klasser och dynamiska gruppdiskussioner. Du kommer täcka områden som: hur man lever hälsosamt, anatomi, meditation, cleansing, ayurveda och mycket mer. Och du kommer naturligtvis att lära dig flera traditionella yogor som Hatha, Yin och Restorative. Kvällarna avslutas med en gemensam samling som kan inkludera meditiation, kirtan, chanting eller sacred circle för att connecta och släppa fria dagens utmaningar och triumfer tillsammans.
På fritiden kan du åka runt och utforska mer av Guatemala. Lake Atitlan ligger mitt i landet och ger därför den ultimata utgångspunkten för att enkelt utforska alla hörn. Vad sägs om att utforska gamla Mayaruiner och tempel, eller kanske utmana dig själv att vandra upp för en vulkan? Eller bara njut av din tid vid sjön och ta ett avkopplande dopp.
Du kan både utveckla eller börja din yogaresa hos oss eftersom programmet är tillgängligt för både nybörjare och avancerade. Det viktigaste är inte dina yogafärdigheter – det är din vilja att helt fördjupa dig i kursen och våga ge dig ut på en resa i personlig utveckling. Oavsett vilken nivå du börjar på så kommer du att känna dig empowered när du lämnar och kunna använda dina nya lärdomar i vardagen, men även ha färdigheter att lära ut till andra.