Uppdatering 26 januari gällande UDs avrådan för icke nödvändiga utlandsresor
UD har från idag förlängt avrådan till alla länder utanför EU, EES och Schengenområdet. Sedan tidigare finns även en avrådan mot alla icke-nödvändiga resor till Norge samt Storbritannien och Nordirland. För övriga länder inom EU, EES och Schengenområdet har UD tidigare hävt avrådan och detta beslut ligger tills vidare kvar.
Informationen uppdateras kontinuerligt och detta kan därför komma att ändras. Läs mer på UDs Reseinformation
Om du som kund ändå väljer att resa vill vi göra dig uppmärksam på att du förlorar dina rättigheter i samband med paketreselagen samt att du bör kontrollera dina försäkringsvillkor.
Nedan finner du information som behandlar följande frågor:
- Har du en bokad paketresa med avresa från Sverige innan den 15 april 2021?
- Har du endast bokat flygbiljetter med avresedatum som har en avrådan vid tid för avresan?
- Har du avbokat (paketresa eller endast flyg) men saknar besked från oss gällande återbetalning av din resa?
- Befinner du dig utomlands och vill åka hem?
Läs mer om återbetalning under coronakrisen
Har du en bokad paketresa med avresa från Sverige innan den 15 april 2021?
Har du bokat en paketresa gäller paketreselagen. En paketresa är en resa med flyg och arrangemang som tex. hotell eller äventyr som är beställda och betalade tillsammans. Om din destination ingår i listan av UDs avrådan så behöver du kontakta oss för avbokning av din resa. Skicka ett mejl till [email protected] , i subject skriver du: Jag vill avboka min resa + referensnummer + avresedatum.
Vi tillämpar 14-dagars principen och avbokar endast resor med 14 dagars framförhållning. Väljer du att avboka din resa tidigare än 14 dagar innan avresa så gäller vanliga avbokningsregler.
Har du endast bokat flygbiljetter med avresedatum som har en avrådan vid tid för avresan?
Har du bokat online – gå in på vår supportsida och beskriv de ändringar du vill göra. Vi återkommer till dig så snart som möjligt. Vi ber dig ha förståelse för att det tar lite längre tid än vanligt just nu pga coronaviruset.
Om du endast har köpt en flygbiljett är du inte skyddad under paketreselagen och vi avbokar då din biljett och gör en förfrågan till flygbolaget om en återbetalning. Vi återbetalar i enlighet med flygbolagets regler för återbetalning av din biljett vid tidpunkten för din avbokning. För återbetalning utöver vad flygbolaget återbetalar hänvisar vi dig vidare till ditt försäkringsbolag (hemförsäkring eller ev kortförsäkring).
Läs mer om återbetalning under coronakrisen
Har du avbokat (paketresa eller endast flyg) men saknar information från oss gällande återbetalning av din resa?
Vi befinner oss i en extraordinär situation och jobbar nu stenhårt för att kunna hantera alla avbokningar och återbetalningar enligt rådande lagstiftning. I normala fall fungerar våra rutiner och processer kopplat till de lagar och regler vi måste följa bra men i detta läge är det mesta satt ur spel och det pågår för närvarande rättsliga tvister då flera leverantörer valt att frångå de lagar som finns om tex. återbetalning. Vi som förmedlar tjänster är beroende av att processerna ska fungera för att vi ska kunna efterfölja rådande lagstiftning. Vi ber om er förståelse för att allt kommer att ta betydligt mycket längre tid, men vi strider på alla fronter för er skull.
Läs mer om återbetalning under coronakrisen
Är du missnöjd med hanteringen av ditt ärende kan du vända dig till Allmänna reklamationsnämnden - ARN
Befinner du dig utomlands och vill åka hem?
Ring oss på 0771-545 769. Har du frågor om inreseregler hänvisar vi till ambassadens information. Får du problem med viseringar eller myndigheter och behöver konsulär hjälp kontakta UD. Utrikesdepartementet har öppnat ett särskilt nummer för frågor kring coronaviruset och resande: 08-405 92 00. För akuta konsulära nödsituationer nås UD:s konsulära nödjour på: 08-405 50 05
Om du får problem med boende, ekonomi eller är orolig för din egen hälsa - vänd dig till ditt försäkringsbolag! Du kan också kontakta Sveriges ambassad eller konsulär enhet i landet du befinner dig i.
Ombokning sker på din egen bekostnad. Du kan kontakta ditt försäkringsbolag och kolla om de kan stå för kostnaden. Om du har svårt att komma och i kontakt med oss och hittar en egen flyglösning hem måste du fortfarande kontakta ditt försäkringsbolag om de kan stå för kostnaden. OBS. Du måste fortfarande meddela oss att du vill avboka resterande resa hos oss!
Vill du fortsätta din resa så är det viktigt att du kontaktar ditt försäkringsbolag för att kontrollera om din reseförsäkring (hemförsäkring eller reseförsäkring) gäller för fortsatt resande. Föräldrar, anhöriga eller vänner som kontaktar oss måste ha den resandes bokningsreferens (sex bokstäver) för att vi ska kunna hjälpa till.
Om du skriver upp dig på svensklistan kan UD eller närmaste svenska ambassad vid behov nå dig i en krissituation. Anmäl dig här.
- Samlad information på Swedenabroad
- UDs Reseinformation
- Folkhälsomyndigheten
- Europeiska Reseförsäkringar
- IATA inreseregler för olika länder
Generella tips för dig som är ute och reser
Ladda ner appen "resklar" där du kan få uppdateringar om vad som händer i landet du reser (finns på googleplay & appstore)
Hör ofta av dig till dina anhöriga hemma i Sverige
Registrera dig på svensklistan
Följ nyhetsrapporteringen i landet du reser, och håll dig uppdaterad via de länkar som finns på denna sida
Vad är Corona-viruset?
Världshälsoorganisationen (WHO) och Världsturismorganisationen (UNWTO) har publicerat en beskrivning av COVID-19 som nu klassas som en pandemi.
Corona-viruset (COVID-19) är en andningssjukdom som sprids från person till person. Viruset, som först dök upp i Wuhan, Kina, har sedan dess spridit sig till flera länder. Äldre personer och personer med tidigare dålig hälsa - inklusive högt blodtryck, hjärtsjukdomar och diabetes - är i den grupp som troligtvis utvecklar en allvarlig sjukdom till följd av COVID-19. Därför handlar begränsningen av infektionen inte bara om det egna immunsystemet, utan för att förhindra att de som kan bli allvarligt sjuka smittas